Witamy na nowej stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin
Prosimy się rozgościć i rozejrzeć po przygotowanych treściach!
Stowarzyszenie Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin
Fukcjonuje od 2009 roku, w swoich szeregach ma m.in. były pilotów, dowódców jednostki, społeczników, mieszkańców Świdwina
Od 2009 roku przeprowadzono ponad 50 różnego rodzaju akcji
Uczestniczyły w nich m.in. szkoły powiatu świdwińskiego, mieszkańcy, pracownicy 21 BLT, Starostwa Powiatowego, etc.
Stowarzyszenie liczy ponad 50 członków
55 członków zwyczajnych, 6 członków honorowych.

Trenuj z Wojskiem - Wiosna-Lato - 21 BLT

21. Baza Lotnictwa Taktycznego mieszcząca się w Świdwinie przy ul Połczyńskiej 32 w terminach 15.04.2023r. i 10.06.2023r. ma zaszczyt zaprosić na trzecią już edycje programu Trenuj z Wojskiem. W ramach tego projektu Baza przygotuje i z chętnymi osobami przeprowadzi zajęcia obejmują takie formy aktywności jak:

 • podstawy posługiwania się bronią (strzelanie na trenażerze),
 • podstawy survivalu,
 • podstawy walki w bliskim kontakcie,
 • podstawy taktyki wojskowej,
 • rodzaje alarmów,
 • zakładanie maski przeciwgazowej,
 • rzut granatem ćwiczebnym,
 • terenoznawstwo i marsz,
 • podstawy udzielania pierwszej pomocy.

Dodatkowo 21. Baza Lotnictwa Taktycznego zaprezentuje swoje wyposażenie i pozwoli zasiąść za sterami użytkowanych samolotów i śmigłowców (użytkowanych przez 1.GPR). Warunki wzięcia udziału w szkoleniu:

 1. Uczestnikami zajęć mogą być osoby w przedziale wieku 15-65 lat (poniżej 18 lat – wymagana zgoda opiekuna prawnego), posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie i niebędące obywatelami innego kraju, bez poważnych problemów zdrowotnych (co potwierdzają składając własnoręcznie podpisane oświadczenie).
 2. Zarejestrowanie się (telefonicznie 261 533 252 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) zgłoszenie zawiera imię, nazwisko, wiek, nr tel. i adres poczty elektronicznej (lub jedno z nich). Zgłoszenia przyjmowane są do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie w 21.BLT.
 3. Liczba uczestników zajęć w jednostce objęta jest limitem do 150 osób (decyduje kolejność zgłoszeń - jest możliwość wpisania się na listę rezerwową ale bez gwarancji uczestnictwa).

Info przy naborze:

 • Każdy uczestnik zajęć jest objęty ubezpieczeniem - jego koszt pokrywa organizator
 • Każdy uczestnik otrzymuje racje żywnościowe przewidziane przez organizatora (będzie przesmaczna żołnierska grochówka i samodzielne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem).
 • W trakcie zajęć organizator zapewnia zabezpieczenie medyczne.
 • Zajęcia będą się odbywać się na terenie 21.BLT w soboty w godzinach 8.00 -16.00 (stawiennictwo 7.30-7.45 celem sprawdzenia dokumentów).
 • Podczas weryfikacji uczestnicy muszą posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem.
 • Jeżeli chęć udziału w zajęciach zadeklaruje mniej niż 50 osób jednostka ma prawo odstąpić od zorganizowania zajęć. W takim przypadku może zostać wskazany inny alternatywny termin.

Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania (Sekretariat 21.BLT - telefonicznie 261 533 252 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Po zakończeniu zajęć każdy szczęśliwy, uśmiechnięty i zadowolony uczestnik szkolenia będzie potrafił udzielić pierwszej pomocy, posługiwać się AED, rozłożyć i złożyć broń (karabin i pistolet), zorientować się w terenie, wykorzystywać busolę lub kompas, wykonać i rozpalić ognisko bez zapalniczki czy zapałek, posługiwać się maską pgaz i granatami ręcznymi a dodatkowo za poświęcony czas otrzyma również pamiątkowe zdjęcie na tle muralu wykonanego przez znanego artystę (Pan CYKIN) i certyfikat ukończenia szkolenia.

Decyzje podczas Walnego Zgromadzenia

Informujemy, że podczas Walnego Zgromadzenia Wyborczego Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin, które odbyło się w dniu 16.03.2023 roku wybrano nowy Zarząd, w skład którego weszli:

 1. Mariusz Lipiński - Prezes Stowarzyszenia.
 2. Krzysztof Leszczyński – Wiceprezes Stowarzyszenia.
 3. Łukasz Rakowicz – Sekretarz.
 4. Anna Wójcik - Skarbnik Stowarzyszenia.
 5. Łucjan Siwiec - Członek Zarządu.

Komisję rewizyjną tworzą:

 1. Ryszard Skoczny - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
 2. Barbara Brylska - Członek Komisji Rewizyjnej.
 3. Robert Romatowski - Członek Komisji Rewizyjnej.

Nowo wybranym osobom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia oraz wytrwałości w realizacji obowiązków pełnionych funkcji.

Zebranie zarządu stowarzyszenia

Uprzejmie informujemy, że w dniu 16. marca 2023 r. o godzinie 17:00 w Klubie 1 SLT w Świdwinie odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków - Zarząd Stowarzyszenia.

 

 

III Konferencja Naukowo-Techniczna

III Konferencja Naukowo-Techniczna

SIŁY POWIETRZNE W OBRONIE
ENERGETYCZNEJ INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ


30. czerwca 2023 r.

Centrum Nauki CORDIS
ul. Mieszka I 17A
78-300 Świdwin

Infrastruktura krytyczna, będąca zbiorem systemów oraz obiektów, w tym obiektów budowlanych, urządzeń, instalacji oraz ich funkcjonalności niezbędnych dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli stanowi jeden z podstawowych obiektów ataku potencjalnego przeciwnika. Zakłócenia w funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej mogą skutecznie uniemożliwić obronę państwa, zarówno poprzez fizyczne zniszczenie (lub uniemożliwienie wykorzystania) zasobów obronnych państwa (na przykład przemysłu obronnego) jak również osłabienie woli obronnej narodu, niezbędnej do kontynuowania walki.
Przebieg konfliktu za naszą wschodnią granicą wskazuje, że jednym z najważniejszych elementów infrastruktury ustawicznie atakowanych przez Rosję jest system zaopatrywania w energię, przy czym w zasadzie bez znaczenia jest to, czy dostarcza on paliwa (stałe lub płynne), czy energię elektryczną. Doświadczenia z Ukrainy wskazują również, że zasadniczymi narzędziami ataku na jej infrastrukturę krytyczną są pociski balistyczne, pociski manewrujące (odpalane z okrętów podwodnych lub samolotów lotnictwa dalekiego zasięgu) oraz systemy bezzałogowe. W takiej sytuacji zasadniczy ciężar obrony tej infrastruktury spoczywa na Siłach Powietrznych jako rodzaju sił zbrojnych posiadającym najszerszą gamę skutecznych środków wykrywania przeciwdziałania zagrożeniom.
Budowa skutecznego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, stanowiącego połączenie środków naziemnych (nawodnych) i powietrznych powinna być zasadniczym przedsięwzięciem podnoszącym zdolność do przetrwania infrastruktury krytycznej, a tym samym całego państwa. Siły powietrzne jako integrator takich systemów (zarówno załogowych jak i bezzałogowych) będą odgrywały kluczową rolę w tym zakresie.
Celem konferencji jest przedstawienie różnorodnych aspektów (prawnych, technicznych, administracyjnych, osobowych) ochrony infrastruktury krytycznej, szczególnie w jej segmencie energetycznym. Istotnym efektem konferencji będzie nieskrępowana wymiana doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami (naukowymi, technicznymi, zarówno cywilnymi, jak i wchodzącymi w skład sił zbrojnych RP) pełniącymi znaczącą rolę w zapewnieniu odporności infrastruktury krytycznej.

Więcej informacji w rozwinięciu informacji oraz na stronie internetowej: http://konferencjaik.put.poznan.pl/

XI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

21. Baza Lotnictwa Taktycznego i Związek Piłsudczyków RP - Okręg Północno-Zachodni przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin zapraszają na XI edycję BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH "TROPEM WILCZYM".

Prawa autorskie

Wszystkie fotografie, materiały video oraz teksty prezentowane na stronach Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin są chronione prawem autorskim! (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83) Autorzy materiałów zamieszczonych na stronie nie wyrażają zgody na jakąkolwiek ich publikację lub
modyfikację
(w wydawnictwach, publikacjach, prezentacjach, stronach internetowych i w inny sposób ujęty w ustawie o ochronie praw autorskich) bez pisemnej zgody (w przypadku wykorzystania niekomercyjnego, zgoda może być wyrażona poprzez e-mail). W przypadku bezprawnego ich wykorzystywania (bez względu na to, czy działania związane z wykorzystaniem zdjęć miały charakter komercyjny, czy też niekomercyjny), autor materiału będzie występował na drogę prawną w celu wyegzekwowania przysługujących mu praw określonych w Ustawie o Ochronie Praw Autorskich. W myśl wspomnianej wyżej Ustawy dozwolony jest tak zwany użytek osobisty. Można więc przechowywać teksty i zdjęcia na własnym komputerze a także drukować je dla własnych potrzeb.

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół
Lotniska Wojskowego Świdwin
ul. Połczyńska 32
78-300 Świdwin
NIP: 6722050157

REGON: 320728410
KRS: 0000337855
Data rejestracji: 23 września 2009 r.
stowarzyszenie.swidwin@op.pl

Losowa grafika

Logo stowarzyszenia