Witamy na nowej stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin
Prosimy się rozgościć i rozejrzeć po przygotowanych treściach!
Stowarzyszenie Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin
Fukcjonuje od 2009 roku, w swoich szeregach ma m.in. były pilotów, dowódców jednostki, społeczników, mieszkańców Świdwina
Od 2009 roku przeprowadzono ponad 50 różnego rodzaju akcji
Uczestniczyły w nich m.in. szkoły powiatu świdwińskiego, mieszkańcy, pracownicy 21 BLT, Starostwa Powiatowego, etc.
Stowarzyszenie liczy ponad ponad 60 członków
55 członków zwyczajnych, 6 członków honorowych.

Zebranie Zarządu

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin serdecznie zaprasza wszystkich członków Stowarzyszenia na zebranie podsumowujące rok 2023, które odbędzie się 1 lutego 2024 roku (czwartek) o godzinie 17:30 w Klubie Garnizonowym przy ulicy Gagarina 6.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Spotkanie - podsumowanie 2023 roku

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin serdecznie zaprasza wszystkich członków Stowarzyszenia na zebranie podsumowujące rok 2023, które odbędzie się 14 grudnia 2023 roku o godzinie 17.30 w Klubie Garnizonowym przy ulicy Gagarina 6. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

AKTUALIZACJA. Z powodów osobistych spotkanie zaplanowane w Klubie Garnizonowym przy ulicy Gagarina 6 - nie odbędzie się. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy. Informacje o przełożonym spotkaniu zaplanowane na inny termin, zostaną podane w późniejszym czasie.

III Konferencja Naukowo-Techniczna 30.06.2023 r. - relacja

W dniu 30.czerwca 2023 odbyły się obchody Święta 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Uroczystości rozpoczęto III Konferencją Naukowo-Techniczną pt. „Siły Powietrzne w obronie energetycznej infrastruktury krytycznej”, która odbyła się w Centrum Nauki „CORDIS” w Świdwinie. Dziękujemy za udostępnienie sali i pomoc w trakcie konferencji. Serdecznie dziękujemy współorganizatorom Konferencji - naszym przyjaciołom z Politechniki Poznańskiej oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z Warszawy.

Po konferencji odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pilotów wojskowych 40 pułku lotnictwa myśliwskiego, którzy w dniu 23 stycznia 1953 roku wylądowali jako pierwsi na świdwińskim lotnisku wojskowym. Jednym z pilotów, który wylądował w Świdwinie był płk pil. Józef OLESIEJUK, który wraz z Dowódcą 21. BLT płk mgr inż. pil. Romanem Stefaniakiem oraz Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin płk. rez. Mariuszem Lipińskim dokonali odsłonięcia tablicy. Podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej wspominano historię garnizonu oraz ludzi, którzy tworzyli i tworzą tę historię.

Tradycyjnie już jak co roku na Centralnej Płaszczyźnie Postojów Samolotów odbył się uroczysty apel w celu uczczenia Święta 21 BLT. Następnie po odbytej w strugach deszczu zbiórce Dowódca 21.BLT wraz z Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin zaprosili zgromadzonych gości do domku pilota, gdzie Prezes Stowarzyszenia serdecznie podziękował przyjaciołom i darczyńcom za pomoc i wsparcie w organizacji uroczystości.

W tym samym dniu, kończąc tym samym uroczystości obchodów Święta 21 BLT, odbyło się Spotkanie Lotniczych Pokoleń - które już tradycyjnie, weszło do kalendarza obchodów Święta Świdwińskiej Bazy. Dla wielu, którzy poświęcili się pracy w lotnictwie to jedyna okazja do spotkania, które trwało do późnych godzin nocnych. Wspomnieniom i opowieściom lotniczym nie było końca.

Tegoroczne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy i wsparcia naszych przyjaciół i darczyńców, którym jeszcze raz pragniemy gorąco podziękować.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do :

 • AEBI – SCHMIDT POLSKA sp. z o.o.,
 • AGENCJI MIENIA WOJSKOWEGO  Szczecin,
 • „ARPOL” P.P.H.U. Bydgoszcz,
 • „ASD” Szczecin sp. o.o.,
 • „CENZIN” Sp. z o.o. Warszawa,
 • „DAR-BUD” Dariusz Kuś Rąbino,
 • „DRABPOL” Warszawa,
 • DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH Szczecinek,
 • DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH Szczecin,
 • ”ELVIT" Dariusz Witek Warszawa,
 • GRUPA REKONSTRUKCYJNA z TrzebiatowaNADLEŚNICTWO  Świdwin,
 • INSTYTUT TECHNICZNY WOJSK LOTNICZYCH Warszawa,
 • MP LUKAS / NORTHROP GRUMMAN DEFENSE SYSTEMS,
 • mBroker NET Sp. z o.o. Poznań,
 • POLFARMEX S.A. Kutno,
 • PRYMAS  sp. jawna Krzysztof Prymas Bierzwnik,
 • POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE,
 • „REKMA”  sp. z o.o. Brzezie,
 • SERIS KONSALNET,
 • STAROSTWO POWIATOWE w Świdwinie,
 • URZĄD MIASTA Świdwin,
 • UZDROWISKO POŁCZYN GRUPA PGU S.A.,
 • WOJSKOWE CENTRALNE BIURO KONSTRUKCYJNO-TECHNOLOGICZNE S.A. Warszawa,
 • WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR 2 S.A. Bydgoszcz,
 • WÓJT GMINY ŚWIDWIN,
 • WÓJT GMINY SŁAWOBORZE,
 • ZAKŁAD USŁUGOWY – STACJA KONTROLI POJAZDÓW Tomasz Mercik - Bierzwnik.

>>> Zapraszamy do galerii zdjęć z konferencji <<<

dsc_3413
dsc_4299
dsc_4316
dsc_4332
img_8963-2
img_8968-2

Kondolencje - Eugeniusz Pycka

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 06.06.2023 roku
zmarł nasz Drogi Kolega Eugeniusz Pycka.

Wyrazy szczerego żalu i współczucia
oraz słowa wsparcia w trudnych chwilach z  powodu śmierci Eugeniusza
składamy żonie Agnieszce i córce Oliwii.

Zarząd, koleżanki i koledzy
ze Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin

Spotkanie Lotniczych Pokoleń

OBCHODY ŚWIĘTA 21.BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO SPOTKANIE LOTNICZYCH  POKOLEŃ

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż tegoroczne obchody Święta 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ograniczone zostaną jedynie do jednego dnia tj. 30.czerwca 2023 r.  (piątek) kiedy to odbędzie się Konferencja naukowo-techniczna i Spotkanie Lotniczych Pokoleń. Zaplanowany natomiast na dzień 1. lipca „Piknik Lotniczy”  z przyczyn niezależnych od organizatora nie odbędzie się.

W związku z powyższym informujemy wszystkich sympatyków Su-22,  21. Bazy Lotnictwa Taktycznego      i naszego Stowarzyszenia o możliwości zgłaszania chęci uczestnictwa w spotkaniu zgodnie z programem zamieszczonym poniżej.

 • 9.00-13.00 – Konferencja Naukowo-techniczna (rejestracja od godz. 8.00),
 • 13:15 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej  70-rocznicę Lądowania samolotów  (plac przy Sali tradycji garnizonu Świdwin),
 • 14:00 – uroczysta zbiórka z okazji Święta 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego,
 • 17:00 – lotnicze wspomnienia przy grillu - Dom Weselny „HELENA PARK” (ul. Wiejska 11, Świdwin).

Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.do dnia 22.06.2023 r. (ilość miejsc ograniczona). Nr kontaktowy: tel. 261 533 252.

W związku z ograniczoną ilością miejsc, warunkiem uczestnictwa będzie zwrotne potwierdzenie otrzymane od organizatora.

>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA SPOTKANIE LOTNICZYCH POKOLEŃ (30.06.2023 r.)<<

Prawa autorskie

Wszystkie fotografie, materiały video oraz teksty prezentowane na stronach Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin są chronione prawem autorskim! (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83) Autorzy materiałów zamieszczonych na stronie nie wyrażają zgody na jakąkolwiek ich publikację lub
modyfikację
(w wydawnictwach, publikacjach, prezentacjach, stronach internetowych i w inny sposób ujęty w ustawie o ochronie praw autorskich) bez pisemnej zgody (w przypadku wykorzystania niekomercyjnego, zgoda może być wyrażona poprzez e-mail). W przypadku bezprawnego ich wykorzystywania (bez względu na to, czy działania związane z wykorzystaniem zdjęć miały charakter komercyjny, czy też niekomercyjny), autor materiału będzie występował na drogę prawną w celu wyegzekwowania przysługujących mu praw określonych w Ustawie o Ochronie Praw Autorskich. W myśl wspomnianej wyżej Ustawy dozwolony jest tak zwany użytek osobisty. Można więc przechowywać teksty i zdjęcia na własnym komputerze a także drukować je dla własnych potrzeb.

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół
Lotniska Wojskowego Świdwin
ul. Połczyńska 32
78-300 Świdwin
NIP: 6722050157

REGON: 320728410
KRS: 0000337855
Data rejestracji: 23 września 2009 r.
stowarzyszenie.swidwin@op.pl

Losowa grafika

Logo stowarzyszenia